www.honads.pl
HonAds_LOGO
+48 799 354 789
bok@honads.pl

IMeta: Zasady oznaczania treści wygenerowanych przez AI

Czy Ty lub Twoja firma wykorzystujecie materiały wygenerowane przez AI? Jeżeli tak, musisz wiedzieć o zasadach oznaczania ich, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji wykorzystywania ich w serwisach Meta. Długo zapowiadane zmiany w tym zakresie w końcu wchodzą w życie, a my podpowiadamy co i w jaki sposób powinno zostać oznaczone.

Rozwój AI i kwestie prawne

W ubiegłym roku dominującym trendem w kwestii contentu stały się treści generowane przez AI. Duża dostępność narzędzi, ich nieustanny rozwój i efekty przyczyniły się do zalewu sieci przez wygenerowane obrazy, dźwięki i filmy. Na co dzień są one stosowane w kontekście komercyjnym, ale nie tylko. Powszechnie możemy spotkać je na social mediach, mamy już nawet rosnące grono influencerek i influencerów, stworzonych przez sztuczną inteligencję. To jednak rodzi wiele problemów w kwestiach prawnych i etycznych.

Łatwo zauważyć, że obecnie odgórne regulacje nie nadążają za tym, jak szybko sytuacja związana z możliwościami i wykorzystaniem generatywnego AI zmienia się. Mimo to podejmowane są poważne próby określenia zasad związanych z dalszym rozwojem tej gałęzi technologii, czego przejawem jest przyjęty przez Parlament Europejski w marcu 2024 AI Act. Jednocześnie nieustannie trwają dyskusje na temat bezpieczeństwa oraz etyki zastosowania sztucznej inteligencji.

Powody zmian na platformach Meta

Meta jako właściciel wielu z największych platform social media na świecie, również wziął pod uwagę konieczność wprowadzenia pewnych regulacji. Zapowiedzi zmian po raz pierwszy pojawiły się już w 2023 roku, kiedy też dyskusje na temat monitorowania wykorzystania generatywnego AI zaczęły przybierać na sile. Ostatecznie, konieczność oznaczania treści wprowadzona została w maju 2024. Zmiany w głównej mierze mają ograniczać potencjalne zagrożenia, które niesie za sobą generatywne AI, związane z manipulacją i dezinformacją. Samo Meta, opisując oznaczenia treści AI, odsyła też bezpośrednio do Centrum Transparentności.

Jakie treści podlegają oznaczeniu?

W celu oznaczenia treści wizualnych i dźwięków wygenerowanych dzięki sztucznej inteligencji, stworzona została specjalna etykieta i znak wodny, które mają pojawiać się przy nich już po publikacji. Jednak nie każdy obraz czy film będą tego oznaczenia wymagać. Jak podaje meta, na tę chwilę oznaczone muszą zostać fotorealistyczne filmy i realistyczne materiały dźwiękowe. Co ważne, zarówno te wygenerowane, jak i zmodyfikowane przez AI.

Biorąc pod uwagę przykłady podane przez Meta, łatwo też zauważyć, że oznaczenie musi pojawić się na pewno w przypadku wszystkich treści zawierających głos lub realistyczne wizerunki ludzi. Zgodnie z informacjami materiały wizualne o charakterze kreskówkowym lub te, których modyfikacja zakładała wyłącznie drobne ingerencje jak kadrowanie czy zmiana rozmiaru nie muszą posiadać etykiety.

W jaki sposób treści są oznaczane?

Treści zostają oznaczone na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest automatyczne wykrycie obrazu wygenerowanego lub zmodyfikowanego przez AI przez system. W takim wypadku otrzymuje on etykietę lub znak wodny. Drugim sposobem jest ręczne oznaczenie treści przez użytkownika.

Oznaczenia mają funkcjonować we wszystkich produktach Meta, a więc na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Threads. Jeżeli więc korzystasz z nich prywatnie lub zawodowo, pamiętaj o nowych zasadach, ponieważ brak odpowiednich oznaczeń treści stworzonych przy użyciu generatywnego AI może grozić karą. 

W chwili publikacji tego wpisu, nie mamy jednak dokładnych informacji na temat szczegółów nakładania takich kar. Na podstawie informacji w Centrum Transparentności, możemy spodziewać się ograniczania zasięgu, blokowania i usuwania nieoznaczonego contentu. Zapewne w przypadku nagminnego łamania zasad nakładane będą również bany.

Nasze sociale

Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, to zapraszamy do sprawdzenia naszych innych treści:

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Napisz do nas, chętnie pomożemy.

×

Spis treści