www.honads.pl
HonAds_LOGO
+48 799 354 789
bok@honads.pl
Ile kosztuje założenie sklepu internetowego

Chciałbyś założyć e-sklep, ale nie wiesz, ile kosztuje założenie sklepu internetowego? Czy to poważna inwestycja, czy może jednak da się zostać internetowym przedsiębiorcą bez wydawania dużej kwoty pieniędzy? Wykonując wstępny research, najprawdopodobniej spotkasz się z różnymi opiniami. To jak to w końcu jest – jaki trzeba mieć budżet, aby założyć swój sklep internetowy?

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Branża e-commerce prężnie się rozwija. Obecnie założenie swojego sklepu internetowego jest znacznie prostsze, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie internetowej działalności. Ile kosztuje założenie sklepu internetowego? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na wysokość kwoty ma wpływ wiele różnych czynników. O jakie czynniki chodzi? Odpowiadamy.

Co wpływa na koszt założenia e-sklepu?

Na koszt założenia e-sklepu wpływa kilka podstawowych czynników: rodzaj sklepu, treści na stronie, reklama, utrzymanie strony, funkcjonalność, wyposażenie i sprzedawany towar. Kwota, którą będziemy musieli zapłacić za swój sklep internetowy zależy również od tego, na jakim oprogramowaniu będzie pracował sklep: open source, który możemy stale ulepszać i modyfikować czy SaasS ze stałą opłatą za użytkowanie.

Zakładając swój sklep internetowy możesz skorzystać z gotowej platformy – w takim przypadku abonament jest bardzo niski, a roczna opłata wynosi zaledwie kilkaset złotych. Platforma, na której wykupimy taką usługę zazwyczaj oferuje korzystne promocje “na start”, dobry hosting, panel administracyjny oraz wsparcie techniczne. Gotowe platformy oferują też możliwość kupienia domeny w niższej cenie.

Ile może kosztować domena? Tutaj koszty również się wahają – ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Finalna kwota zależy od miejsca, w którym ją kupujemy, popularności frazy i końcówki. Należy także wziąć pod uwagę pojemność serwera, który wpłynie na prędkość wczytywania się strony.

Jeśli dysponujesz większym budżetem lub potrzebujesz bardziej zaawansowanego sklepu – np. dysponujesz dużą ilością produktów – zaprojektowaniem i założeniem twojego e-sklepu może zająć się profesjonalna agencja. Zespół programistów może stworzyć dokładnie taki sklep, jaki sobie wymyślisz. W tym przypadku koszt założenia sklepu internetowego wynosi od kilku/kilkunastu tysięcy złotych nawet do kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy, ale może też więcej – wszystko zależy od stopnia rozbudowania sklepu.

Przy zakładaniu sklepu internetowego nie można zapomnieć o certyfikacie SSL. Jeśli nie będziesz go mieć, Twój e-sklep będzie blokowany przez firewalle, a dodatkowo będzie budził podejrzenia klientów. Poza tym, bez certyfikatu SSL, pozycjonowanie w Google będzie gorsze, a połączenie sklepu z Facebookiem – niemożliwe. SSL gwarantuje ochronę danych oraz transakcji dokonywanych w Twoim e-sklepie. Koszt certyfikatu SSL to około 100 zł za rok.

Omawiając koszty założenia sklepu internetowego, nie możemy nie wspomnieć o projekcie graficznym. Oczywiście, korzystając z platformy, mamy dostępne gotowe projekty, ale trzeba mieć na uwadze to, że za niektóre elementy będziemy musieli dopłacić. Może też wystąpić konieczność wprowadzenia drobnych zmian, co będzie wiązało się z kolejnymi kosztami. Do wyboru są: motywy darmowe (najuboższe), motywy płatne oraz tworzone indywidualnie. Tutaj koszt motywu wynosić może od 500 do kilku tysięcy złotych, natomiast indywidualny projekt graficzny wyniesie od 2000 zł.

Regulamin to kolejny element, który musi znaleźć się w Twoim sklepie internetowym. Czy możesz napisać go sam? Tak. Czy warto samodzielnie tworzyć regulamin? Nie. Dlaczego?

Podczas samodzielnego tworzenia regulaminu sklepu bardzo łatwo o błędy. Regulamin musi być zgodny z aktualnie obowiązującym prawem. Reguluje nie tylko sposób działania e-sklepu, ale również kontakt z klientem. Stworzenie regulaminu lepiej poświęcić specjaliście. Te zadanie możesz zlecić kancelarii prawnej. Koszt – około 1000 zł. Na stronie sklepu, poza regulaminem, muszą znaleźć się też: polityka prywatności, ciasteczka, klauzule informacyjne, RODO, zgoda na przetwarzanie danych.

Pełen pakiet dokumentów stworzony przez kancelarię prawną może wynieść więcej niż wyżej wspomniana kwota. Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych szablonów. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych.

Do kosztów założenia e-sklepu warto doliczyć też wykonanie fotografii produktów oraz przygotowanie ich opisów. Dobrze zrobione zdjęcia i oryginalne (nieskopiowane od konkurencji!) treści są kluczowe w rozwoju sklepu, pozyskaniu oraz utrzymaniu klientów. Nie może zabraknąć też dobrej reklamy — bez niej bardzo trudno będzie Ci wybić się ze swoim sklepem. W tym celu warto korzystać, chociażby z usług Google Ads i narzędzi, które oferują nam social media.

Planując budżet na założenie sklepu internetowego, trzeba uwzględnić również system płatności, bramki płatności (podczas płatności internetowej klient jest automatycznie przekierowywany na stronę banku) oraz metody wysyłki. Jeśli swój sklep założysz na platformie abonamentowej, wymienione usługi powinny być darmowe. W innym przypadku będziesz musiał za nie zapłacić łącznie kilkaset złotych.

Podsumowanie

Jak widzisz, koszty założenia sklepu internetowego mogą wynosić kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet do kilkuset tysięcy. Tak naprawdę nie da się podać minimalnej i maksymalnej kwoty — im bardziej rozbudowany sklep, tym bardziej rozbudowana strona, a koszty założenia (i utrzymania) – większe. Jeśli chcesz rozpocząć swoją działalność e-commerce i na początek nie potrzebujesz wiele — Twój budżet nie musi być wysoki. Część wydatków możesz ograniczyć — rzeczy takie jak zdjęcia czy opisy produktów możesz wykonać samodzielnie. Pamiętaj, że aspekty takie jak dobra reklama i marketing w social mediach są warte inwestycji. W tym bardzo chętnie Ci pomożemy — sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!

Nasze sociale

Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, to zapraszamy do sprawdzenia naszych innych treści:

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Napisz do nas, chętnie pomożemy.

×

Spis treści