www.honads.pl
HonAds_LOGO
+48 799 354 789
bok@honads.pl
Czego nie można reklamować na Facebooku?

Czego nie można reklamować na Facebooku?

Facebook, chcąc zapewnić wszystkim użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo, wprowadził regulacje dotyczące umieszczania reklam. Zgodnie z nimi nie możesz publikować szkodliwych lub niestosownych treści. Wytyczne mogą zaskoczyć, a ich liczba – porządnie przytłoczyć. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie skondensowany przewodnik, dzięki któremu odnajdziesz się w gąszczu Facebookowych zasad. Przeczytaj i sprawdź, co zrobić z zablokowanym kontem i jak do takiej sytuacji nie dopuścić. Dowiedz się, czego nie można reklamować na Facebooku.

 

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania reklamy do publikacji?

 

Im więcej odrzuconych reklam, tym większe prawdopodobieństwo zablokowania konta. Dlatego musisz myśleć o ewentualnych konsekwencjach już na etapie przygotowywania reklamy do publikacji. Zweryfikuj więc zgodność z regulaminem: treści, warstwy graficznej oraz witryny, do której prowadzą linki.

Treść Twojej reklamy

Istnieje kilka sprecyzowanych zasad odnośnie tego, czego nie można reklamować na Facebooku, jak musi, a jak zdecydowanie nie może wyglądać copy Twojej reklamy. Zwróć więc uwagę, aby treść:

  • jednoznacznie prezentowała promowany przez Ciebie produkt lub usługę;
  • była napisana w sposób poprawny językowo, bez użycia wulgaryzmów;
  • nie podejmowała tematów dyskryminujących, wprowadzających odbiorcę w błąd czy clickbaitowych;
  • była pozbawiona założeń dotyczących cech Twojego odbiorcy (mowa tu przede wszystkim o rasie, pochodzeniu, religii czy orientacji), ale i pytań do odbiorcy odnośnie stanu jego zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego);
  • była wolna od treści kreujących nierealistyczne oczekiwania.

Kreacja graficzna, która przykuwa uwagę

Jeszcze ważniejsza od treści jest kreacja graficzna. Na niej odbiorcy – znaczna część z nas to przecież wzrokowcy – zatrzymuje swój wzrok na dłużej i to dzięki niej decyduje się na zakup. Zadbaj więc o to, aby spełniała ona nie tylko cele reklamowe, ale i była zgodna z regulaminem:

  • na grafice nie umieszczaj kontrowersyjnych zdjęć (treści dla dorosłych, broni, produktów promujących przemoc, niezdrowy wygląd);
  • unikaj napisów zachęcających do utraty wagi poprzez stosowanie rygorystycznej diety czy leków;
  • nie umieszczaj na grafikach lub filmikach loga Facebooka czy Instagrama, promując lub wspierając markę Meta;
  • do tworzenia kreacji wykorzystuj swoje zdjęcia lub te pobrane z ogólnodostępnych, darmowych baz.

Witryna, do której kierujesz odbiorców

Reklama w wielu przypadkach nie działa wyłącznie na Facebooku, ale i wychodzi poza jego granice. Robi to głównie poprzez linki kierujące do strony. Jakiej? To już zależy od Ciebie. Najlepiej, aby był to specjalnie przygotowany pod daną reklamę landing page. Znacznie częściej jest to jednak strona główna Twojego sklepu czy też jego podstrona.

Przez witrynę, do której kierujesz, Twoja reklama może zostać odrzucona, więc zadbaj o to, aby:

  • działała w pełni sprawnie;
  • poruszanie się po niej nie utrudniały liczne, trudne w zamknięciu reklamy i popupy;
  • była powiązana z treścią reklamy – to zwiększy jej wiarygodność;
  • była pozbawiona sensacyjnych lub nacechowanych seksualnie treści.

Krótkie podsumowanie – czego nie można publikować na Facebooku?

Czego nie można reklamować na Facebooku

Podsumowując, na Facebooku nie możesz promować produktów lub też usług dla dorosłych, papierosów, wspomnianej już broni, leków na receptę czy substancji psychoaktywnych. Nie można również reklamować alkoholu i leków antykoncepcyjnych wśród osób, które nie ukończyły 18 roku życia.

Do promowania niektórych produktów będziesz potrzebować pisemnego uprawnienia. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w przypadku serwisów randkowych czy chociażby gier kasynowych.

Każda reklama przechodzi automatyczną weryfikację, a następnie – w przypadku zwrócenia się o ponowną weryfikację – weryfikację ręczną. Po niej kreacja zostanie zaakceptowana lub niezbędne będzie wprowadzenie pewnych zmian. Musimy również pamiętać o tym, że każda zmiana w warstwie tekstowej lub zastąpienie grafiki inną będzie wymagało ponownej weryfikacji.

Czym jest obchodzenie systemów i dlaczego trzeba tego unikać?

Facebook pracując nad swoim regulaminem, wiedział, że znajdą się tacy, którzy będą szukać możliwości obejścia zasad. Próbując więc opublikować reklamę, możesz spotkać się z informacją, że obchodzisz system. Bardzo często winne są temu zawarte w treści emotikony, które – jak każdy wie – wyrażają więcej niż tysiąc słów. Spróbuj nanieść zmiany i ponownie opublikować reklamę.

Czym są szczególne kategorie reklamy?

W niektórych przypadkach tworząc reklamę na Facebooku, trzeba wybrać odpowiednią kategorię. Jeśli tego nie zrobisz, reklama zostanie odrzucona.

Kategorie, które możesz, a nawet musisz w pewnych wypadkach wybrać, dotyczą:

  • mogących wzbudzać kontrowersje tematów społecznych oraz wyborczych;
  • polityki;
  • nieruchomości;
  • zatrudnienia;
  • kredytów.

Tworząc kampanię z użyciem jednej z powyżej wskazanych kategorii, zauważysz, że nie wszystkie opcje będą dostępne. Ograniczone może być wskazywanie wieku, wybieranie pewnych zainteresowań czy tworzenie podobnych grup odbiorców.

Szczególne kategorie to bardziej zaawansowana weryfikacja. Może się więc zdarzyć, że będziesz musiał dodatkowo zweryfikować swoją tożsamość, np. przesyłając skan Twojego dowodu osobistego.

Co zrobić z zablokowaną reklamą lub kontem reklamowym?

Zablokowane konto reklamowe na Facebooku

Odrzucona reklama, zablokowane konto – co zrobić? Ważne jest, by zapoznać się dokładnie z regulaminem Facebooka dotyczącym zamieszczania reklam i odnosząc się do wskazówek, spróbować wprowadzić zmiany. Możesz również zacząć od ponownej weryfikacji.

To samo ma miejsce nie tylko w przypadku odrzucenia pojedynczej reklamy, ale i w przypadku zablokowania konta. Musisz poprosić o weryfikację i czekać na decyzję. Ten krok może wykonać wyłącznie administrator konta. Ma na to 30 dni. Polecamy skontaktować się w sprawie nałożonych obostrzeń z supportem. TUTAJ dowiesz się, jak to zrobić.

Co, jeśli prośba zostanie odrzucona? Wtedy zostaje Ci założenie nowego konta firmowego.

Informacje dotyczące ograniczeń znajdziesz w zakładce Jakość konta. Pamiętaj, że pewne zachowania prowadzą nie tylko do odrzucenia pojedynczej reklamy, ale i mogą skończyć się nałożeniem ograniczeń na konto firmowe, reklamowe, a nawet prywatne konto użytkownika.

Warto dodać, że Meta bardzo często odrzuca nie tylko reklamy, ale także produkty. W tym wypadku także możesz odwołać się od nałożonego obostrzenia. Przejdź w tym celu do Menadżera sprzedaży

Odrzucony produkt w katalogu

Obostrzenia bezpodstawne

Nawet jeśli dobrze wiesz, czego nie można reklamować na Facebooku i tworzysz reklamy zgodne z regulaminem, to zapewne zdarzy się niejednokrotnie, że twoja reklama zostanie odrzucona, a konto zablokowane. Nie przejmuj się wówczas, problem powinien zostać rozwiązany w ciągu 48 godzin od przesłania prośby o weryfikację. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja sprawa nie utknęła w gąszczu innych zgłoszeń, to napisz koniecznie do supportu. Pamiętaj, że weryfikację przeprowadzają algorytmy, które często wyłapują naruszenia regulaminu tam, gdzie faktycznie ich nie ma.

Pomocne linki. Dowiedź się dokładnie, czego nie można reklamować na Facebooku

Podstawowe zasady zamieszczania reklam – lista kontrolna

Wybieranie szczególnej kategorii reklamy

Standardy zamieszczania reklam

Standardy społeczności

Potrzebujesz pomocy z reklamą online? Napisz do nas!

HonAds – Twoja Agencja Social Media & Google Ads – Toruń

Nasze sociale

Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, to zapraszamy do sprawdzenia naszych innych treści:

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Napisz do nas, chętnie pomożemy.

×

Spis treści